reklama

Welcome to Canada ! (A žili si šťastne až kým nepomreli...)

Rezidentské víza do Kanady ti zabezpečujú práva a povinnosti bežného kanadského občana. Ako bonus kurzy angličtiny zdarma. Proces získania víz je veľmi zdĺhavý a finančne náročný. Má to ale pár háčikov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Federal Skilled Worker program v skratke

Proces získania rezidentských víz do Kanady je veľmi zdĺhavý, vyčerpávajúci a finančne náročný. Ako člen EÚ máme „šťastie“, že je to iba niečo cez jeden rok. Vláda ti po príchode poskytne kurzy angličtiny zadarmo, máš nárok na prídavky na dieťa, bezplatné zdravotné služby (v niektorých provinciách) a iné výhody a povinnosti bežného kanadského občana. Po prvých dňoch zistíš, že si sa ocitol v situácii, ku ktorej sa najviac hodí príslovie „keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú“...

Dva roky sme sa snažili o získanie rezidentských víz do Kanady. Permanent resident víza sú víza, ktoré ti zabezpečujú práva (okrem práva voliť) a povinnosti ako občanovi Kanady. Máš nárok na všetky benefity, legálnu prácu a vzdelávanie. Podmienky pre záujemcov sú rok od roka zložitejšie, záleží od programu, pod ktorých sa chceš o víza uchádzať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

My sme zvolili Federal Skilled Workers program, ktorý je založený na bodovacom systéme, kde za vzdelanie, vek, znalosť jazyka, odpracované roky v odvetví, ktoré vláda považuje v danom roku za atraktívne (v roku 2013 to boli napríklad oceánograf alebo banský inžinier), partnera s kanadským občianstvom alebo PR a tiež odpracované roky v Kanade (pod inými vízami, napríklad pracovnými), alebo aktuálnu ponuku práce v Kanade získaš určitý počet bodov. Minimálna hranica bola vtedy 67 bodov.

Ak dosiahneš hranicu a ešte sa vmestíš aj do kvóty, ktorú vláda každoročne prispôsobuje potrebám trhu, (u nás to bolo toho času 500 žiadostí na jedno z 25 zamestnaní) a nie si chorý na tuberkulózu alebo AIDS alebo syfilis, PR víza sú tvoje. Potom máš rok na vycestovanie. Po tomto termíne víza prepadajú a celý proces musíš absolvovať odznova. To bola ta najjednoduchšia časť. Len pre zaujímavosť, naša zložka mala 127 strán (dvaja dospelí a jedno dieťa), čakali sme takmer dva roky a minuli sme približne 2000 – 2500 €.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzdelanie a prax nestačí

Vzdelanie (ktoré si mimochodom musíš dať nostrifikovať v kanadskej inštitúcii – porovnať, na akej úrovni je tvoje vzdelanie ku podobnému kanadskému) a niekoľkoročná prax ti „kanadský sen“ nezabezpečí. Na nostrifikovaný dokument nikto ani len na pohovore nepozrie, pokiaľ nemáš kanadský ekvivalent získaný v kanadskej vzdelávacej inštitúcii, a počet rokov zahraničnej praxe je pre nich iba zábavné číslo. Požadujú výlučne prax v Kanade. Už aj do McDonaldu musíš mať priemernú úroveň angličtiny. Bez znalosti jazyka tu prichádzajú iba utečenci alebo rodinní príslušníci bohatých PR alebo občanov, ktorý sa musia za svojich finančne na niekoľko rokov zaručiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Finančná naivita

Nižšie je uvedená tabuľka, ktorá ti veľmi hrubo načrtne polročné minimálne výdaje (rozumej životné minimum) podľa počtu členov rodiny. My sme si priniesli 19 000 CAD (predali sme auto, kočiar, bicykle, posteľ – všetko, čo sa dalo. Ešte sme si požičali od mamy). Peniaze sa nám rozkotúľali ani nie za mesiac...Našťastie sme po týždni už obaja pracovali.

Počet členov rodiny

Požadované finančné prostriedky

 
 

1

$12,164

 

2

$15,143

 

3

$18,617

 

4

$22,603

 

5

$25,636

 

6

$28,913

 

7 alebo viac

$32,191

 

Zdroj: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/funds.asp

Tu v Kanade potrebuješ auto. Nie akože na ťažké nákupy, ale väčšina zamestnávateľov vyžaduje vlastný dopravný prostriedok. Vzdialenosti sú tu tak ohromné, že bez auta sa tu nedá plnohodnotne fungovať. Napríklad z juhu na sever Calgary je to takmer 50 minút a to isté zo západu na východ. A to si stále v rovnakom meste. S autom sa viaže ďalší výdavok – poistka. Pre nás ako newcommers to bolo mesačne 154 CAD. Po pol roku sme to znížili na polovicu. Benzín je tu lacnejší, približne 80 – 90 euro centov za liter.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenský vodičský preukaz platí tri mesiace. Musíš absolvovať počítačový test (25 CAD). Sú tam ohromne prefíkané otázky. Potom absolvovať jazdu (80 alebo 155 CAD). Ja mám slovenský vodičský takmer dvanásť rokov. Jazdu som nespravila. Kolegovia z práce ma chlácholili, že tu takmer nik nespraví na prvý krát. Prišlo mi to ako výborný príklad ťahania peňazí z prisťahovalcov.

Môžeš použiť mestskú hromadnú dopravu za 3. 15 CAD na 90 minútovú jazdu.

Najväčší výdavok bol pre nás škôlka pre našu dcéru – 1020 CAD mesačne! Čakacia doba pre schválenie prídavkov na deti, na ktoré máš nárok, hneď ako začneš žiť s dieťaťom v Kanade, je tri mesiace. Môžeš požiadať o dotáciu (child care subsidy) online, pani ti potom zavolá a ty jej vysvetlíš, že kolónku príjem za minulý rok si nemohla vyplniť, nakoľko si prišla pred pár dňami. Dotáciu ti schvália na 2 mesiace. Potom musíš dokladovať každú tvoju aj partnerovu výplatnú pásku, na základe ktorej sa ti nárok na dotáciu opakovane prepočítava. Je to približne 546 CAD mesačne.

Kurzy angličtiny zadarmo

Ako PR máš nárok na bezplatné vzdelávanie v oblasti anglického jazyka. Najprv musíš absolvovať vstupný test (čakacia doba na test je dva až štyri týždne). Potom si zaradený do najbližšieho vzdelávacieho zariadenia k tvojmu bydlisku. Inštitúcia musí poskytovať výučbu presne rovnakej úrovne angličtiny, na akej sa práve nachádzaš. Ak nie, cestuješ, hoc aj cez celé mesto. Je to bezplatne, ale...

Ponuka je celodenná, poldenná alebo víkendová výučba. Alebo online (ale tam sa na zaradenie čaká jeden rok). Ak už pracuješ (čo podľa mňa musíš, ak máš dieťa a nemáš iný príjem, alebo kopec peňazí spokojne sediacich na účte) nemáš jednoducho možnosť na celodennú výučbu. Ak pracuješ full – time, ani poldenná možnosť ti nevychádza, keďže je to päť krát týždenne buď ráno alebo poobede. Víkendy sme si chceli trochu vychutnať kanadskú prírodu. Alebo jednoducho pracuješ.

Suma sumárum

Nesťažujeme sa. Bolo to výlučne naše rozhodnutie. Človek, ktorý v Kanade pracuje sa má dobre. Aj keď je to na bežnej pozícii predavača alebo upratovača. Keď nepracuješ, máš sa horšie. Na príspevok v nezamestnanosti máš nárok až po odpracovaní určitého počtu hodín. A opakovane sa v určitom období nevypláca vôbec.

Naše očakávania života v Kanade sa naplnili až po pol roku tvrdej práce, papierovania, obmedzovania sa (zábava, voľný čas). Často počujem od svojich známych zo Slovenska „veď keď máte mesačný príjem 5 000 dolárov, to sa ako dobre máte...“ Po prečítaní tohto článku by si mal/a pochopiť, že je to bežná spodná hranica priemerného príjmu o ktorý sme sa zaslúžili vlastnými rukami a hlavou. Zatiaľ si žiadny „kanadský sen“ nežijeme, ale sme spokojní a šťastní, že žijeme v relatívnom mieri a bezpečí v krajine s obrovským nerastným bohatstvom, vodou, lesmi a pôdou. V najhoršom prípade je to aj tak všetko, čo človek ku prežitiu potrebuje.

Vladimira Sebestova

Vladimira Sebestova

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Iba mŕtva ryba pláva s prúdom... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu